Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

A krónikus betegségek egyre súlyosabb problémát jelentenek. Európában évente 4 millióan halnak meg krónikus betegségre visszavezethető okok miatt, ami a halálesetek 86%-át teszi ki.

A krónikus betegségek lassan alakulnak ki, elhúzódnak, és gyakran gyógyíthatatlanok. Számtalan ember életét teszik kínszenvedéssé, és az egészségügyi rendszerekre is hatalmas terhet rónak. Az Európai Unióban jelenleg az egészségügyi ellátás költségeinek 70–80%-át – mintegy 700 milliárd eurót – kell a kezelésükre fordítani. A krónikus betegségek miatt ráadásul sokan teljesen munkaképtelenné válnak, míg a foglalkoztatottak közel egynegyede (23,5%) küzd valamilyen krónikus egészségügyi problémával. Következésképpen a betegséggel összefüggő munkahelyi távolmaradás éves szinten megközelítőleg 2,5%-kal rontja az Unió GDP-jét.

A fenti diagnózis ugyan meglehetősen komor, a prognózisnak azonban nem feltétlenül kell annak lennie. Sok krónikus betegség – például a szív- és érrendszeri megbetegedések és a 2-es típusú cukorbetegség – egészséges életmóddal megelőzhető, más betegségek – például a sclerosis multiplex vagy a demencia – pedig kezelhetők oly módon, hogy a betegek a lehető legjobban érezzék magukat, és tovább maradhassanak aktívak. Nagymértékben csökkenthetjük tehát az e betegségek jelentette terhet, ha közösen teszünk a hatékonyabb megelőzésükért és kezelésükért.

De mégis hogyan fogjunk hozzá? Milyen megközelítést érdemes választanunk? Az Európai Bizottság ismertetni szeretné elképzeléseit, és eszmecserét kíván indítani e témában, ezért április 21-én Brüsszelbe invitálja a tagállamok, a nemzetközi szervezetek és az érdekelt szereplők képviselőit, hogy vegyenek részt a krónikus betegségekről tartandó konferenciáján.

A Bizottság fő célja, hogy együttműködésre sarkallja a résztvevőket, de a rendezvény emellett kiváló alkalmat kínál az uniós egészségpolitikai platform bevezetésére is. A platform kommunikációs csatornaként szolgál majd, amelyen keresztül egyrészt az Európai Bizottság, valamint az uniós és állami egészségügyi szereplők egymással, másrészt az utóbbiak egymás között is egyeztethetnek, és folytathatnak közös munkát.

Minden érdekelt fél, így a krónikus betegségek területén tevékenykedők is eredményesebben tudnak majd működni, mivel a platform révén internetes vagy személyes megbeszéléseket folytathatnak, hogy megosszák egymással bevált módszereiket, együttes nyilatkozatokat fogalmazzanak meg és rendezvényeket népszerűsítsenek, ráadásul szakmai anyagok egész tárházához férhetnek hozzá.

Hatalmas kihívás előtt állunk, ugyanakkor számtalan lehetőség is kínálkozik. Nézzünk hát szembe a feladattal! Nagyon bízunk abban, hogy együttes erővel hatékony megoldásokat találunk majd.